PIC10F206T-I/OT
Shenzhen Tengshengda ELECTRIC CO., LTD.
Contact Now
PIC10F206T-I/OT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Digi-Key Programmable : Verified
Program Memory Size : 768B (512 x 12)
Number of I/O : 3
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
Package / Case : SOT-23-6
RAM Size : 24 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 10F
Supplier Device Package : SOT-23-6
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC10F206
Description : IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH SOT-23-6