MCS1806GS-3-40-P
Shenzhen Tengshengda ELECTRIC CO., LTD.
Contact Now
MCS1806GS-3-40-P
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±2.5%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 10.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : ±40A
Response Time : 5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 33mV/A
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Monolithic Power Systems Inc.
Frequency : 100kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Description : 3KVRMS ISOLATED HALL-EFFECT CURR
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Current Sensor ±40A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)